کد خبر:48118 | ۱۱:۰۶:۱۵ - یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۱۲هزار نفر در پارسیان با خطر بی آبی مواجه اند
مدیرامور آبفا روستایی پارسیان با اشاره به بحران کم آبی و خشکسالی اظهار کرد: برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی توسط کشاورزان غیربومی آب چهار مجتمع روستایی با جمعیتی بالغ بر ۱۲ هزار نفر را تحت الشعاع قرار داده است.

به گزارش آذینی به نقل از، شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل ازپارسیان خبر؛ آبی که انسانها بواسطه آن به حیات ادامه می دهند اگر روزی از دسترس مردم خارج شود مسایل و مشکلات آن گریبانگیر همه مردم جامعه می شود . آب شرب و آب کشاورزی هر دو نیاز حیاتی مردم بوده بطوری که نبود آنها مشکلات عدیده و سختی را برای مردم بوجود و خسارتهای جبران ناپذیری به بار می آورد.

 

استان هرمزگان وشهرستان پارسیان با توجه به همنشینی در سواحل زیبای خلیج همیشه فارس همچنان با مشکل آب مواجه استٰ،آبی که با پایان فصل بارندگی و ته نشین شدن مخازن سد های بزرگ، راه حلی به جز دعای باران نخواهد داشت.

بحران کم آبی در  شهرستان پارسیان و روستاهای اطراف آن را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است به گونه ای که با افزایش مشکلات و رنج های کمبود موجی از نارضایتی مردم را بهمراه دارد.

حسن قاسم پور، مدیرامور آبفا روستایی پارسیان در گفتگو با خبرنگارپارسیان خبر،با اشاره به مشکلات کم آبی در شهرستان گفت: استفاده ناصحیح از الگوی مصرف به دلیل مصرف بی رویه آب توسط مشترکین وعدم رعایت الگوی مصرف در فصل  تابستان باعث کم آبی و در بعضی مواقع دچار بی آبی شده ایم  که در صورت عدم رعایت مشترکین،احتمال جیره بندی آب در ساعاتی از روز برای بعضی از روستاها انجام خواهد گرفت.

 

مدیرامور آبفا روستایی پارسیان بحران کم آبی و خشکسالی در شهرستان را جدی دانست و اظهار کرد: امروز بیشترین حجم آب شهرستان پارسیان در بخش کشاورزی صرف می شود که باید در این خصوص چاره اندیشی شودو در صورت عدم پیگیری مسئولین و تشکیل کمیته ویزه بررسی کم آبی،خطر بزرگ کم آبی و بی آبی گریبانگیر شهرستان را درآینده ای نزدیک خواهد گرفت.

 

قاسم پور، مصرف آب در شهرستان را نگران کننده ونزدیک به میانگین مصرف کشوری دانست وافزود:ا گر در کشور به صورت میانگین روزانه ۱۲۰ تا ۱۴۰ لیتر مصرف آب برای هر نفر در نظر گرفته شود مصرف هر پارسیانی به صورت میانگین روزانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ لیتر است که باید این نوع مصرف را خطری جدی در مسیر بحران آب دانست.

 

وی تصریح کرد:به دلیل عدم رعایت در برداشت آب های زیر زمینی توسط کشاورزان عمدتا غیربومی شهرستان که هیچ گونه مسئولیتی نیز در این رابطه نمی پذیرند،باعث شده که آب چهار مجتمع روستایی با جمعیت بالغ بر ۱۲۰۰۰ نفر از شهروندان پارسیانی را تحت الشعاع  قرار دهد وبا خطر بی آبی مواجه سازد، و ناچارا اقدام به کف شکنی چاهها به عمق ۱۵ الی ۲۰ متر کرده ایم که نه تنها در کیفیت آب،بلکه هزینه هایی سنگین نیز بر پیکره دولت وارد می آورد.

 

مدیرامور آبفا روستایی پارسیان ۳ چاه آب روستایی فومستان، بوچیر و مجتمع دشتی – ستلو را دچار بحران دانست و ادامه داد: این ۳ چاه آب روستایی به علت خشک شدن سفره های زیر زمینی در حال کف شکنی است.

 

قاسم پور، غرب شهرستان را یکی از پرمصرف ترین مشترکات آب مصرفی معرفی واظهار کرد: غورزه، فارسی، اکبری، تمبوشمالی و جنوبی روستاهایی هستند که به علت نوع زندگی مصارف زیادی از آب شهرستان را به خود اختصاص داده اند.

 

وی با اشاره به وجود عدم وجود آبرسانی سیار در پارسیان خاطرنشان کرد: پارسیان دارای ۹۰۰۰ اشتراک آب روستایی در ۳۶ روستا می باشد که همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت آب برخوردارند و تنها یک روستای حسین آباد بوچیر از آب مصرفی محروم می باشد که فقط ۸ خانوار در آن زندگی واز لوله کشی چاه استفاده می کنند.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=48118