کد خبر:56861 | ۲۰:۳۹:۳۸ - سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نماز عید عاشقان فطرت پاک انسانی شیعه و سنی سیریک+ تصاویر
همزمان با سراسر کشور و استان هزمزگان نماز عید سعید فطر و جشن بازگشت به فطرت پاک انسانی با حضور روزه داران و همه مومنین برادر و خواهر و پیر و جوان در شهرستان سیریک برگزار شد.

به گزارش آذینی  ، نماز  وحدت آفرین عید سعید فطر در شهرستان سیریک در سه شهر بندر کوهستک ، شهر بندر سیریک و شهر گروگ  و ۷۵ روستای شیعه و سنی در مساجد ، مصلی ها و میعادگاهها برگزار شد.

در شهرستان سیریک بعد از اقامه نماز عید سعید فطر مردم در محل مساجد ابتدا با رو بوسی و تبریک عید به احوال پرسی می پردازند و سپس بصورت دسته دسته ،  کودکان ،جوانان ، نوجوانان ، میانسالان و بزرگان به سرکشی تک تک همسایه ها با نیت تکریم ، دل جویی، بخشش، گذشت ، و تحکیم پیوند دوستی و محبت انجام می شود.

البته در شهرستان سیریک دختر بچه ها ، دختران جوان و نوجوان همراه مادران و بزرگترهای خود بعلت پهن بودن سفره و پذیرایی از مهمانان در صبح روز عید در منازل از مردم پذیرایی می کنند و در عصر روز عید و روزهای دوم تا سوم عید به سرکشی و عیادت و دید و بازدید عیدانه  می پردازند.

در شهرستان سیریک  تبریک عید ، سرکشی از یکدیگر و احوال پرسی شیعه و سنی ندارد و همه به رسم ادب و احترام این صله رحم و سنت حسنه را اجرا و احیا می کنند.

خانواده ها در شهرستان سیریک به احترام عید سعید فطر تمام اسباب و لوازم خانه  را شستشو ، گرد گیری و خانه تکانی می کنند و  در کنار آن به خرید لباس هاس نو، خرید شرینی ها ،  به رسم قدیم و یاد گذشته ها و گذشتگان  در شب های منتهی به عید اقدام به درست کردن شیرنی ها دست ساز قدیم می کنند و برای شادی روح گذشتگان فاتح و از خداوند طلب مغفرت و هدایت خویش خواستار می شوند.

توزیع گوشت، غذاهای نذری و بسیاری از  شیرینی های دست ساز درست شده  در کنار جمع شدن کوچک ترها پیش بزرگترهای خانواده و گرفتن عیدی از دیگر روسم های عید سعید فطر مردم شیعه و سنی شهرستان سیریک است.

در میان همه صفات خوب و برحسته مردمان خطه مکران زمین در روز عید سعید فطر همه خانوادها زیارت اهل قبر را فراموش نمی کنند و عده ای از مردم صبح و عده ای دیگر عصر روز عید این سنت قدیمی را با در دست داشتن شیرینی، شربت ، گل و گلاب این آئین قدیم را با خواندن فاتحه ، قرائت قرآن و زیارت نامه اهل قبور گرامی میدارند.

انتهای پیام/ق

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=56861