کد خبر:60115 | ۱۲:۱۰:۳۸ - پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مهاجرت پرندگان سیبری به تالاب بین المللی آذینی
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیریک گفت: با شروع فصل سرما مهاجرت پرندگان از منطقه سیبری و آسیای میانه و دیگر نقاط کشور به تالاب بین المللی آذینی در شهرستان سیریک آغاز شده که تاکنون بیش از ۸ هزار پرنده در این تالاب وجود دارد.

محمد امین عربی رئیس حفاطت محیط زیست شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار آذینی افزود: شهرستان سیریک به دلیل برخورداری از منابع آبی مناسب و همچنین آب و هوای مناسب در فصل زمستان و داشتن تالاب ها، درختان حرا و چندل  محلی امن برای مهاجرت پرندگان مهاجر تبدیل شده است.

وی افزود:تالاب بین المللی آذینی شهرستان مکان زمستان گذرانی با ارزشی برای پرندگان آبزی و گنار آبزی مانند پلیکان پا خاکستاری ، صدف خوار ، گیلانشاه حنایی، گیلانشاه بزرگ ، عقاب خالدار،سارگپه پا بلند ، حواصیل بزرگ ، حواصیل هندی و عقاب دریایی دم سفید و پلیگان اشاره کرد.

عربی افزود: زمان مهاجرت پرندگان و ماندگاری آنها در سیریک از اویل دی ماه در فصل زمستان شروع و تا آخر فروردین ماه در فصل بهار است و در کنار پرندگان مهاجر پرندگانی دیگری هستند که زیستگاه اصلی آنها فقط تالاب بین المللی آذینی شهرستان سیریک است.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیریک گفت: گونه های پرندگان مهاجر دیگری شامل انواع عقاب ها که از پرندگان شکاری هستند همچنین انواع گونه های شاهین ها (بحری ،بالابان)  پرنده کاکائی ،انواع پرستو دریایی ،فلامینگو ، پرنده خرچنگ خور وجود دارد.

محمد امین عربی یادآور شد: پرنده سخنگو (مرغ مینا ) پرنده  بومی و محلی شهرستان سیریک است که بعلت شرایط آب و هوایی مناسب تنها  زیستگاه اصلی آن کشور عمان و در قسمت های شرق کشور ایران بخصوص شهرستان های جاسک و سیریک است.

وی ابراز کرد: سیریک دارای خورها و تالاب های زیادی هست که تالاب آذینی  با وسعت ۲۷ هزار هکتار بزرگترین خور و تالاب بین المللی است و محیطی امن برای پرندگان مهاجر به حساب می آید.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیریک گفت: هر ساله با آغاز فصل سرما پرندگان از مناطق سرما به مناطق گرمتر و خوش آب و هوا مهاجرت می کنند که سیریک بخصوص تالاب آذینی از جمله زیستگاه های مهم پرندگان به شمار می رود که یکی از مکانهای مطلوب برای این پرنگان شده است .

انتهای پیام/ق

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=60115