کد خبر:57224 | ۱:۱۶:۵۵ - پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مبارزه ۷۰۰ هزار هکتاری با دستجات ملخ های صحرایی/ پیش بینی آلودگی یک میلیون هکتار اراضی از ملخ ها/ ملخ ها تا پاییز مهمان اراضی ایران هستند
وزیر جهاد کشاورزی امروز به همراه دکتر همتی استاندار هرمزگان ، مدیر سازمان جهاد کشاورزی ، احمد جمالدینی فرماندار شهرستات سیریک، سنجری بخشدار مرکزی، مهندس نکویی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ، رئیسی رئیس شورای اسلامی شهرستان و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از زمین های کشاورزی و باغی شهرستان سیریک بویژه روستاهای پالور گچینه بعنوان نمونه که مورد هجوم دستجات ملخ های صحرایی قرار گرفتند از نزدیک بازدید و سرکشی کردند.

به گزارش آذینی ، وزیر جهاد کشاورزی در این سرکشی گفت:تاکنون در سطح بیش از ۷۰۰ هزار هکتار مبارزه با دستجات ملخ های صحرایی  در اراضی کشاورزی ، باغی و منابع طبیعی صورت گرفته است .

حجتی تصریح کرد: عملیات های مراقبتی برای مبارزه و ریشه کن شدن دستجات ملخ های صحرایی  با حضور بیش از ۲ هزار نفر با استفاده از ۷۰۰ دستگاه ماشین آلات سم پاش در سطح ازاضی در حال انجام است.

وی گفت: در ابتدای هجوم دستجات ملخ های صحرایی به کشور ۵ استان درگیر بودند که هم اکنون تعداد ۹ استان کشور و عمدا استان های جنوبی و استان های حاشیه خلیج فارس به شدت درگیر هجوم دستجات ملخ های های صحرایی می باشند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: پیش بینی می شود عملیات مبارزه با دستجات ملخ های صحرایی در سطح بیش از یک میلیون هکتار در سطح کشور داشته باشیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با استفاده از بسیج همگانی  و پای کار بودن نیروهای مردمی ، کشاورزان ، باغداران نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، استانداران ، فرمانداران ، بخشداران و مردم میزان خسارت های وارده به حداقل رسید که در غیر این صورت در سطح کشور دچار مصیبت و خسارت های فراوانی می شدیم که از این بابت از همه بزرگواران که به مدد و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی آمدند تشکر فراوان داریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس گزارش های فائو احتمالا در تیر و مرداد ماه سال جاری شاهد هجوم دوباره دستجات ملخ های صحرایی در سطح کشور باشیم و امیدواریم با هماهنگی های صورت گرفته با برخی کشورهای همسایه برای مبارزه با دستجات ملخ های صحرایی شاهد کنترل ، کاهش و نابودی آنها باشیم.

حجتی افزود: با توجه به میزان رطوبت و جهت ورزش باد حرکت ملخ های صحرایی به سمت کشور های هند و پاکستان خواهد بود و امیدواریم در پاییز شاهد خروج کامل و نابودی آنها در سطح کشور باشیم .

وی اضافه کرد:هجوم دستجات ملخ های صحرایی به کشور برای اولین بار نیست ، ۵۰ سال پیش در کشور و در دهه ۴۰ ما شاهد هجوم دستجات ملخ های صحرایی بودیم که از آن موقع تاکنون خوشبختانه دیگر اثری از ملخ در سطح کشور نبود.

این مسئول یاد آور شد: خواستگاه  ملخ های صحرایی دریای سرخ و کشورهای سودان و اتیوپی در افریقاست .

وزیر جهاد کشور ابراز کرد: بهمن ماه سال گذشته به دنبالت تغییرات آب و هوایی و نزولات آسمانی و ایجاد رطوبت ایجاد شده چه در داخل شبه جزیره عربستان و داخل کشور متاسفانه شاهد هجوم دستجات ملخ های صحرایی به کشور شدیم.

حجتی افزود: بارندگی های شدید سال گذشته و طوفان شدید  در مرز یمن و عربستان سعودی براساس گزارش سازمان های بین المللی (فائو)که در ظرف ۱۶ ساعت بیش از ۵۰۰ میلیمتر بارندگی صورت گرفت که باعث ایجاد دریاچه  در این منطقه گردید که خود باعث زایش و زاد و ولد و دیگر مسائل در کشور یمن و کشورهای منطقه سبب افزایش دستجات ملخ ها شد و ریزش ها به سمت نقاط شمالی خلیج فارس و سواحل جنوبی  که اولین بار در بندر نخیلو و استان هرمزگان مشاهد شد.

انتهای پیام/ق

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=57224