کد خبر:57628 | ۱۰:۱۳:۳۰ - شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سوگواره نوحه های محلی هرمزگان در بندر کوهستک برگزار شد/احیای سنت های قدیمی برای مقابله با تهاجم دشمن مهمترین هدف است
دبیر پنجمین سوگواره استانی هرمزگان گفت: پنجمین دوره استانی سوگواره نوحه های نشسته محلی به مدت یک روز به میزبانی شهر بندر کوهستک شهرستان سیریک برگزار شد.

به گزارش آذینی ، حجت الاسلام و المسلمین حسن اخلاصی افزود: این سوگواره با شرکت ۲۰ گروه نوحه خوان از شهرستان های استان هرمزگان شامل شهرستان سیریک ، میناب ، بندرعباس ، بشاگرد و رودان برگزار شد.
وی گفت: این سوگواره با هدف عزاداری سید و سالارشهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام به منظور حفظ سنت ها و آئین های قدیمی ، نشان دادن اهمیت این نوع عزاداری ، انتقال آن به نسل آینده و آشنایی مردم با فرهنگ و رسوم منطقه و حفظ و توسعه آن برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن حیدری امام جمعه شهرستان سیریک گفت: درسی که امام حسین (ع) به ما داده و باید زنده نگه داریم اعم از مراسمات ، نوحه خوانی ها و سوگواره ها همه برای این است که در قالب شور حسینی به آن شعور حسینی محقق شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی مشاور مدیر کل و مسئول امور شهرستان های فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز گفت: سیاست فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری سوگوارهای محلی توجه به خرده فرهنگ های فراموش شده برای احیای فرهنگ ها و سنت های قدیمی برای مقابله با تهاجم دشمنان اسلام است.
وی افزود: هدف ما از گرامیداشت آئین ها و سنت های قدیمی احیای آنها در سطح منطقه و ملی برشمرد.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی بیان کرد: تنها راه مقابله با تهاجم دشمن بویژه تهاجم فرهنگی دشمنان بهره گیری از فرهنگ عاشورا و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای حنثی کردن حربه ها و ترفندهای دشمنان است.
مسئول امور استان های فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حرکت امام حسین (ع) نمونه ای بارز از کارهای فرهنگی است که در نهضت عاشورا انبوهی از ارزش و آرمان ها وجود دارد.
حجت الاسلام حسینی افزود: پیامبر اسلام (ص)امام حسین را چراغ هدایت معرفی می کند سیره ی که هم رضوی و هم علوی است و امروز دشمن دین را هدف قرار داده چون می داند وقتی دین از مردم گرفته شود انسان بی هویت خواهد شد و زمینه فروپاشی و از بین رفته ارزش ها و آرمان صورت می گیرد.
در پایان مراسم از گروههای برتر نوحه های محلی و نشسته با اهدای لوح تقدیر و هدایایی با حضور فرماندار سیریک ، امام جمعه شهرستان ، بخشدار مرکزی و حجت الاسلام و المسلمین حسینی برگزار شد.
در پایان مراسم از گروههای برتر نوحه های محلی و نشسته با اهدای لوح تقدیر و هدایایی با حضور مهندس عبدالله پرتابیان سرپرست فرمانداری شهرستان سیریک ، حجت الاسلام و المسلمین حیدری امام جمعه شهرستان ، جمالدینی بخشدار مرکزی و حجت الاسلام و المسلمین حسینی مسئول امور شهرستان های فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=57628