کد خبر:53649 | ۶:۲۲:۰۹ - سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ساکنان ۷۰۰روستای ساحلی هرمزگان در انتظار توسعه بازارچه‌های مرزی
بیش از ۷۰۰ روستای هرمزگان در نوار ساحلی واقع شده که اعمال معافیت گمرکی جهت فعال سازی بازارچه های مرزی نقش بسزایی در ایجاد اشتغال جوانان و رونق اقتصادی ساکنان این مناطق دارد.

به گزارش آذینی به نقل از، شبکه اطلاع رسانی هرمز؛”این دولت به قولی که به مردم می‌دهد در همین دوره به آن عمل می‌کند” بخشی از سخنرانی حسن روحانی در اولین سفر استانیشان به هرمزگان بود که بر تحقق وعده ها تاکید داشت در این بین” توسعه بازارچه‌های مرزی” از اهم وعده های دولت یازدهم در این استان با هزاران کیلومتر مرز دریایی بود که با گذشت یک دولت هنوز اقدام قابل مشاهده ای صورت نگرفته است.

توسعه و رونق بازارچه های مرزی برای مردم ساحل نشین هرمزگان که از همسایگی با دریا چیزی جز محرومیت به ارث نبرده انده نقش بسزایی در رونق اقتصادی و اشتغال زایی منطقه دارد از این رو تحقق این وعده نقطه عطفی برای بهبود معیشت مردم محسوب می شد.

حسن روحانی در اولین دور حضورش در هرمزگان مردم را دلخوش به وعده ای کرد که دولت های مختلف در همهمه تصمیماتشان از قلم انداخته بودند و یا با دیده اغماز به آن نگاه می کردند.

در روزهایی که سواحل هرمزگان شاهد جولان قاچاقچیان سوخت، مواد مخدر و کالاست ایجاد و توسعه بازارچه های مرزی نقش بسزایی در پیشگیری از جرم و جنایت دارد تا بدین وسیله دیگر شاهد جان باختن جوانانی نباشیم که برای امرار معاش خود پا به عرصه خلاف و مقابله با قانون بگذارد همچنین ماموران نظامی و انتظامی که جان برکف در حفظ امنیت کشور تلاش می کننددر مسیر رویارویی با سوداگران مرگ به شهادت نرسند.

درد کهنه قاچاق در هرمزگان با مسکن های مقطعی و برخوردهایی جبری لاینحل است چرا که در طول سالیان متمادی این راهکارها اثرات بی نتیجه خود را نمایان ساخته و درگیری های شدید میان ماموران قانون و متخلفان رهاوردی جز شهادت و جانبازی مرزداران نداشته است.

 

فعال سازی بازارچه های مرزی رونق بخش ۷۰۰روستای هرمزگان

طبق ماده ۱۱قانون صادرات و واردات کشور در طرح ایجاد بازارچه های مرزی به دولت این امکان داده می شود تا با رعایت اولویت هایی نظیر استعداد محلی، ضرورت های اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه نسبت به ایجاد بازارچه مرزی در مناطق روستایی اقدام شود.

سازمان صنعت، معدن تجارت هرمزگان در سال ۱۳۹۲ در راستای یکپارچه کردن مرزنشینان اقدام به تمدید دفترچه‌های مبادلات مرزی و صدور کارت‌های الکترونیکی مبادلات مرزی کرد که به دلیل بی اثر بودن مورد استقبال مرزنشینان قرار نگرفت.

بیش از ۷۰۰  روستای هرمزگان در نوار ساحلی واقع شده که اعمال معافیت گمرکی جهت فعال سازی بازارچه های مرزی و متناسب سازی اعتبارات ارزش افزوده شهری و روستایی در این نقاط نقش بسزایی در ایجاد اشتغال جوانان و  مانع مهاجرت روستانشینان  به شهرها و کاهش مشکلاتی همچون حاشیه نشینی را بهمراه دارد.

بازارچه های مرزی مانعی برای انحراف در اقتصاد کشور

نماینده سابق هرمزگان در مجلس با بیان اینکه سیاست های غلط مدیریتی رونق اقتصادی را تحت الشعاع قرارداده است، اظهار کرد:ایجاد بازارچه های مرز، فعال کردن گمرکات و ایجاد زمینه تبادلات مرزی می تواند مانع از انحراف در روند اقتصاد کشور و رونق واردات و صادرات را بهمراه دارد.

وی گفت: زمانی که شرایط مناسب برای مبادلات مرزی فراهم نباشد مردم برای انجام کاری که درریشه در تعاملات دیرینه و فرهنگ اقتصادیشان دارد به سمتی می روند که باعث ایجاد مشکل در کشور می شود.

استان هرمزگان به سبب دارا بودن طولانی ترین مرز دریایی و حجم بالای مراودات تجاری با سایر نقاط جهان خصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس از شرایط مناسبی برای فعالیت تجاری- اقتصادی و راه اندازی بازارچه های مرزی  برخوردار است از این رو  توسعه بازارچه های مرزی روستایی در هرمزگان توسعه اقتصاد و بهبود زندگانی مردم استان را بهمراه دارد و انتظار می رود دوات دوازدهم که در دوره قبل تمام وقت خود را صرف مذاکرات بی نتیجه و برجام کرد در این دوره بیش از گذشته به درد مردم رسیدگی کند تابدین وسیله مشکلات جامعه که ریشه در اقتصاد دارد حل شود.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=53649