کد خبر:64678 | 2:35:11 - شنبه 8 آگوست 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عالم اهل سنت استان هرمزگان
رزمایش کمک های مومنانه در راستای تحقق اقتصاد اسلامی است
عالم اهل سنت استان هرمزگان گفت: اقدام و تشویق به رفع حوایج نیازمندان در قالب کمک های مومنانه از عرصه های تحقق اقتصاد اسلامی است.

به گزارش آذینی ،شیخ علی ماهیگیر عالم اهل سنت استان هرمزگان با بیان اینکه بسیاری از ناهنجاریها و آسیب های اجتماعی و فرهنگی را  ریشه در قتصاد و  وضعیت مالی انسان ها دارد اظهار کرد: آسیب هایی چون سرقت، اعتیاد، طلاق، رشوه، اختلاس، زورگیری، تجاوز، حاشیه نشینی، مهاجرت معکوس، سکاف طبقاتی و … در بسیاری از موارد به علت مشکلات اقتصادی و فقر پیش می آیند. در واقع ساختار اقتصادی جامعه، ساختار معیوبی است و متاسفانه از بسیاری از ظرفیت های اقتصاد اسلامی محروم و بی بهره است.

عالم اهل سنت استان هرمزگان افزود:آنچه امروز در بیشتر جوامع بشری، به چشم می خورد، ریشه دواندن اقتصاد سرمایه داری غربی در تار و پود جامعه است، اقتصادی که بر اساس نفع حداکثری و ربا استوار است و نتیجه آن تشدید اختلاف طبقاتی و توزیع فقر در جامعه است و این متاسفانه بوضوح در سراسر جهان مشهود و قابل ملاحظه است.

شیخ ماهیگیر راه نجات از آسیب ها و ناهنجاریها اجتماعی در جامعه را اسلامی شدن اقتصاد جامعه دانست و تاکید کرد:  اهتمام ورزیدن روز افزون اقتصاد کشور بر اساس اسلام به تدریج جامعه را از چنگ اقتصاد سرمایه داری مبتنی بر نفع حداکثری و اصالت فرد رهایی داد.

وی با بیان اینکه در اقتصاد اسلامی، کار ، تلاش و تولید ثروت بر اساس انتفاع فرد و در کنار آن زکات، صدقات، نذورات، خمس ، وقف و کمک های مؤمنانه برای انتفاع فرد و جامعه است تصریح کرد: بر خلاف اقتصاد سرمایه داری غربی که بر نفع حداکثری فرد تحت هر شرایطی استوار است در واقع اسلام هم برای مالکیت فرد با حفظ و گردش ثروت از طریق نظام ارث مبتنی است و هم جامعه از تولید ثروت فرد حقوق و منافعی دارد.

عالم اهل سنت استان هرمزگان اقدام و تشویق به رفع حوایج نیازمندان در قالب کمک های مومنانه از  عرصه های تحقق اقتصاد اسلامی خواند و تاکید کرد: خوشبختانه با ابتکار عمل رهبر فرزانه انقلاب در این مورد هم اکنون مورد توجه اقشار مختلف قرار گرفته است.

ماهیگیر در پایان خاطر نشان کرد:ما باید قبول کنیم که جامعه ما در پرداخت زکات، خمس، صدقات و مانند آن ، آن طور که باید و شاید موفق نیست خود زکات واجب گاهی به عنوان رکن فراموش شده دین ، مورد غفلت ما قرار می گیرد در صورتی که پرداخت زکات و صدقات مستحبی رابطه مستقیم با ترقی اقتصادی فرد و جامعه دارد و ما را در تأمین حوایج اقشار نیازمند بویژه در شرایط فعلی که جهان با بحران کرونا ویروس مواجه است مدد نماید.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=64678