کد خبر:64071 | ۱۰:۴۶:۱۲ - پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشکلات کم آبی مردم شهرستان سیریک؛
حکایت عجیب و پر مشقت مردم دهستان بیابان سیریک
با پیشرفت تکنولوژی و توسعه جوامع بسیاری از نیازهای اولیه انسان ها مثل آبرسانی، برقرسانی،جاده ، تلفن، اینترنت ، بهداشت ، مدرسه و … برطرف و تامین شد اما متاسفانه علی رغم همه دستاوردهای عظیم انقلاب برای میهن و بویژه مردم مناطق محروم و روستای دور افتاده ، بی توجه ای ، بی مسئولیتی و یا سهل انگاری مسئولان شهرستانی و استانی در گذشته در شهرستان سیریک سبب شده تا امروز در بخش تامین آب شرب مردم با مشکلات عدیده ای دست و پنچه نرم کنند و برای تامین یک کالن ۲۰ لیتری راهی جز حفر چاه نمانده است.

به گزارش آذینی،  حکایت این روزهای مردم شهرستان سیریک حکایت بسیار عجیب و تامل برانگیزی شده و از یک طرف با ویروس کرونا و از طرف دیگر  با مشکلات بی آبی  روبرو هستند در واقع می شود تعبیر این روز مردمان خطه مکران به حکایت رنج است و درد مثال زد.

*چه کارد به استخوان برسد و چه آب از سر بگذرد… در هر صورت حکایت، حکایت رنج است.*

اما اینجا آبی نیست که از سر بگذرد، حکایت کارد است و استخوان …
اینجا بی آبان است آری بیابان…

معضل آب سال هاست گریبان گیر مردم دهستان بیابان سیریک است.
از روزی که یادمان می آید اینجا آب سهمیه بندی ست.
و حالا کار از سهمیه بندی هم گذشته دیگر بیش از یکماه و نیم و تقریبا می شود گفت نزدیک دو ماه است که آبی به روستاهای منطقه پشتکوه (قلمویی، گوشکی، گدو، گزانبزین و پگو) وصل نشده است.
حالا دوباره جوانان بیل و کلنگ به دست گرفتند و چاه ها را حفر کردند. به قول مولانا:
*…ماند رنج زرع و بیل و داس‌مان*
اینک باید دلو بر دوش به سوی چاه هایی برویم که روزگاری پدربزرگ هایمان با آنها روزگار می گذراندند، تا شاید اندک آبی با مشقت به دست آوریم و در این روزهای گرم تابستان دبه های بیست لیتری را بر سر بگذاریم یا با گاری (فرغون) به سوی خانه حمل کنیم

*چه سرنوشت تلخ غم انگیزی …*

*به عقب برنمیگردیم* شعار زیبایی ست نمیدانم شعار کدام نماینده مجلس یا رئیس جمهور بود ولی در واقع با بی کفایتی مسئولین اداره آب و فاضلاب شهرستان و استان، روستا نشینان سیریک به ناچار و از بیچارگی به عقب برگشتند.
گویا چاره ای نیست مگر اینکه مردان و زنان و فرزندان روستانشین سیریک باید دوران پدر بزرگ ها و مادربزرگ هایشان را دوباره تجربه کنند و کوزه هایشان را برسر بگذارند و راهی نخلستان ها شوند تا از چاه آب بیاورند…

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=64071