کد خبر:52586 | ۱۰:۵۵:۲۳ - سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازخوانی وعده هایی که عملی نمی شد/ بندرعباس در آرزوی ترمینال جدید
وضعیت نامطلوب و غیر قابل قبول ترمینال کنونی پایتخت اقتصادی کشور درحالیست که مردم بندرعباس پس از گذشت ۶ سال از کلنگ زنی ترمینال جدید همچنان در انتظار افتتاح آن هستند.

به گزارش آذینی به نقل از، شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ نقش و اهمیت ظاهر یک ترمینال برای مسافرانی که برای نخستین بار به یک شهری مسافرت می کنند به جهت آنکه ترمینال اولین مکان گردشگران برای دیدن است، بر کسی پوشیده نیست.

یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که برای جابه‌جایی مسافر و حمل و نقل در شهرهای کوچک و بزرگ وجود دارند ترمینال یا همان پایانه مسافربری است و اولین مکانی که وقتی گردشگر وارد شهر می‌شود ذهنیت آن نسبت به شهر شکل می‌گیرد به همین دلیل زیبایی بصری ترمینال‌ها و وجود امکانات مناسب در آن بسیار حائز اهمیت است.

وجود پایانه های مسافربری یکی از مولفه های اساسی و مهم توسعه هر جامعه محسوب می شود و به همین دلیل در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا در بهترین مناطق شهر و به بهترین شکل ممکن پایانه مسافربری را احداث می کنند.

 

پایانه مسافربری بندرعباس در وضعیت نابسامانی به سر می برد

با نگاهی به وضعیت ترمینال قدیم شهرستان بندرعباس به سادگی می توان به نابسامانی و در برخی موارد ناهنجاری های اجتماعی را می توان در آن مشاهده کرد.

این مرکز حمل و نقل مسافران جدای از اینکه به هیچ وجه در شان مردم و مسافران پایتخت اقتصادی کشور نیست،مشکلاتی نیز برای اهالی اطراف پایانه مسافربری ایجاد کرده است.

با وجود اینکه در سال‌های اخیر امکانات رفاهی ترمینال فعلی بندرعباس در مقایسه با گذشته رونق گرفته اما همچنان مشکلاتی مانند فرسودگی ساختمان و نظارت ناکافی بر عرضه مواد غذایی به قوت خود باقی مانده است.

 

مسئولان شهری بندرعباس هیچ توجهی به وضعیت ترمینال ندارند

کاظم ماندگاری، یکی از رانندگان اتوبوس مسیر بندرعباس- تهران است در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به وضعیت فعلی پایانه مسافربری، اظهار کرد: وضعیت و جایگاه پایانه مسافربری فعلی بندرعباس به هیچ وجه در شان  پایتخت حمل و نقل کشور نیست چرا که معماری بناهای مورد استفاده مسافران باید علاوه بر تامین اهداف عملکرد، موجبات رفاه و نشاط مسافران را بوجود آورد.

این رانندگان اتوبوس با بیان اینکه سیستم حمل و نقل باید دارای آداب و رسوم خاص خود باشد، تصریح کرد: مسافرانی که وارد یک شهر می‌شوند نخستین مکانی که توجهشان را جلب می کند ترمینال آن شهر بوده اما متاسفانه تنها پایانه مسافربری بندرعباس وضعیت نامناسبی دارد .

ماندگاری، احداث ترمینال مسافربری جدید و با امکانات خوب در بندرعباس را یک رویا دانست و گفت: کار به جایی رسیده که مردم بندرعباس با وجود وعده های ۶ ساله برای احداث یک پایانه مسافربری جدید به یک ترمینال مسافربری معمولی و استاندارد نیز قانع هستند اما به این شرط که حداقل رسیدگی ها به آن صورت گیرد.

وی به وضعیت بسیار بد سرویس های بهداشتی پایانه مسافربری بندرعباس اشاره کرد و افزود: این وضعیت در خور مسافران نیست و با این حال هر چقدر هم این مشکلات را بازگو کنیم باز هم مسئولان مربوطه به چنین موضوعاتی توجه ای نخواهند داشت.

پایتخت اقتصادی کشور در رویای یک پایانه مسافربری جدید

حسن رسولی، یکی از شهروندان بندرعباسی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: شهرستان بندرعباس هنوز ترمینالی در شان خود ندارد و همیشه وعده داده شده که بزودی پایانه مسافربری جدیدی برای این شهر احداث خواهد شد  و همچنان منتظر عملی شدن این وعده هستیم.

این شهروند بندرعباسی در ادامه اظهار کرد: باید ترمینال فعلی بندرعباس نیز به عنوان گاراژ یاد کرد چرا که وضعیت بسیار بدی دارد و مسئولان هم هیچ رسیدگی برای رفع مشکلات این پایانه ندارند.

 

نارضایتی پایان ندارد

مریم وثوقی که خود را دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی معرفی می کند و از مسافران ترمینال است با اشاره به وضعیت پایانه مسافربری بندرعباس، افزود: این تنها پایانه مسافربری شهرستان بندرعباس است و سال هاست هیچ گونه تغییری و در بدترین شرایط در حال خدمات رسانی به مسافران ورودی و خروجی شهرستان است و همیشه این سوال مطرح می شود که چرا کسی به فکر احداث و یا رسیدگی به این پایانه نیست.

این شهروند بیان کرد: پایانه مسافربری بندرعباس متاسفانه در مقایسه با سایر ترمینال های کشور تنها نامی از یک پایانه را یدک می کشد در حالی که از کوچکترین امکانات لازم را برای ارائه به مردم بی بهره است.

احداث پایانه مسافربری بندرعباس از سال ۹۰ آغاز شد

با توجه به مشکلات موجود یاد شده از پایانه مسافربری بندرعباس در نهایت اندیشه ضرورت جابه جایی و تجهیز پایانه جدید در ذهن مسئولان بندرعباس ایجاد شد و در سال ۹۰ مقدمات احداث پایانه جدید در بندرعباس پایه ریزی شد.

پایانه جدید مسافربری بندرعباس واقع در بلوار راه آهن با زیر بنای ۲۵ هکتار از سال ۹۰ در دست احداث است و با تامین مخارج از سوی اداره کل حمل و نقل استان پایانه جدید مسافربری بندرعباس به سازمان شهرداری بندرعباس واگذار شده است.

پایانه جدید مسافربری بندرعباس قرار بود سال ۹۳ به بهره برداری برسد اما هم اکنون با گذشت بیش از ۶ سال وضعیت آن در هاله ای از ابهام است و وعده های چندین باره مسئولان برای بهره برداری از پروژه بی نتیجه بوده است.

از ابتدا گفته می شد که این پایانه با زیر بنای ۶۵۰۰ متر مربع، ۳۰۰۰ متر مربع ساختمان‌های جانبی شامل ساختمان‌های خدمات به مسافرین از قبیل حمام، نانوایی، اغذیه فروشی، فست فود و غیره… و ۱۵۰۰۰ متر مربع محوطه سازی است که امکانات مطلوب را برای مسافران و رانندگان وسایل نقلیه فراهم می کند اما هنوز مردم چشم انتظار افتتاح آن هستند.

شرکت توسعه و عمران مکران علاوه بر احداث کامل ساختمان‌های جانبی ترمینال مسافربری بندرعباس و محوطه سازی به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع و بهسازی این ساختمان را نیز متقبل شده است.

 

تاکنون هیچ اقدامی برای شروع صورت نگرفته است

عبدالرضا بهادر، معاون امور عمرانی شهرداری بندرعباس، اظهار کرد: بهسازی و تکمیل پایانه مسافربری شهر بندرعباس جهت تکمیل از سوی شهرداری به دستور استاندار به اداره ‌کل راه و شهرسازی واگذار شده اما تاکنون هیچ اقدامی برای شروع صورت نگرفته است.

معاون امور عمرانی شهرداری بندرعباس افزود: مدیرکل راه و شهرسازی در نشست استانداری نسبت به تکمیل این طرح با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال اعلام آمادگی کرده و شهرداری نیز در چند مرحله جهت تحویل کار با این مجموعه نامه نگاری کرده اما تاکنون نتیجه‌ ای به دست نیامده است.

مکان فعلی پایانه مسافری بندرعباس نامناسب است

فریدون همتی، استاندار هرمزگان در خصوص وضعیت پایانه مسافربری بندرعباس، اظهار کرد: مکان فعلی پایانه مسافری بندرعباس نامناسب است و مردم و رانندگان در رفاه نیستند که بر این اساس از سال ۸۴ پروژه احداث پایانه مسافری جدید شهر بندرعباس آغاز شد و بنا بود این پروژه با چهار میلیارد تومان اعتبار تکمیل و به اتمام برسد.

استاندار هرمزگان بیان کرد: با توجه به طولانی شدن روند احداث پایانه جدید مسافری، این پروژه با اشکالات اساسی مواجه شده و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی آن کمتر از ۵۰ درصد است و طبق برآوردهای صورت گرفته برای تکمیل آن به ۳۵ تا ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

همتی افزود: برای رفع مشکل این پروژه تصمیم گرفتیم طبق اعلام آمادگی اداره کل راه و شهرسازی استان، پروژه احداث پایانه مسافری بندرعباس در اختیار این اداره کل قرار گیرد و فعلا ۱۵ میلیارد تومان به اداره کل راه و شهرسازی جهت تکمیل این پروژه اختصاص یابد.

پیمانکاران ومدیران وقت پروژه پایانه مسافربری به دادگاه معرفی شوند

وی با بیان اینکه تمامی اشکالات و مستندات این پروژه جمع‌آوری شده است، تصریح کرد: با توجه اشکالات فنی بسیار زیاد و اعتباراتی که از بودجه عمومی برای این پروژه صرف شده و به نتیجه نرسیده است و پیمانکاران و مدیران وقت که در این پروژه دخیل بوده‌اند به دادگاه معرفی خواهند.

استاندار هرمزگان در ادامه بیان کرد: هر پیمانکار، مدیر و ناظر پروژه باید بداند مسئولیت یک پروژه را تا آخر بر عهده دارد و در صورت بی‌دقتی در اجرای پروژه‌ها و صدمه دیدن بیت‌المال باید پاسخگو باشند.

ترمینال مسافربری جدید بندرعباس همانند سایر پروژه‌های دیگر شهری دستخوش وعده‌های متفاوتی از سوی مسئولان شهری بوده است و حتی وعده افتتاح آن نیز در سال های ۹۳ ،۹۴، ۹۵ داده شد اما متاسفانه با گذشت بیش از ۶ سال می‌توان شاهد پیشرفت زیر ۵۰ درصد این پایانه بود.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://azini.ir/?p=52586